سازوکارهای حقوق بشر سازمان ملل در محکومیت جنایت های آمریکا

دکتر حقانی به عنوان یک حقوقدان در این دومین نشست تخصصی حقوق بشر آمریکایی اظهار داشت:  بر اساس شواهد به نظر می رسد مسئله حقوق بشر به عنوان ابزاری در دست نظام سلطه قرار گرفته است.

وی گفت:  بعد از حمله آمریکایی ها به عراق مباحثی چون تروریست و انرژی هسته ای و حقوق بشر مطرح شد و بهانه ای گردید که کشور های جهان سوم را مورد هدف قرار دادند.

این حقوقدان مطرح کرد:  در اسناد نظام سلطه آمده که آن ها به این تنیجه رسیدند  که برای براندازی جمهوری اسلامی ایران اشتباه  کردیم مسئله انرژی هسته ای را قبل از حقوق بشر مطرح کردیم و اگر بهانه حقوق بشری را مطرح می کردیم مسلما مسیری با سرعت بیشتر و کوتاه تر برای براندازی رژیم ایران داشتیم.

وی به اقدام و دستوری که بعد از امضای برجام، ضد انقلاب صادر کرد اشاره و افزود: دستوری را صادر نمود تا از فردای برجام به سراغ مسئله حقوق بشر و نقض آن توسط ایران بروند.

حقانی  با بیان اینکه دشمن برای بر اندازی در حوزه جنگ نرم خواب شیرین در دایره حقوق بشر دیده است، توضیح داد: مقام رهبری در آبان 1390 جملاتی درباره آمریکا دارد که می فرماید دست نظام در همه عرصه ها  پر است، ما صد سند غیر قابل خدچه از نقش آمریکا در هدایت ترورها و تروریست ها در ایران و منطقه داریم که با ارائه این صد سند آبروی آمریکا و مدعیان حقوق بشر و مبارزه با تروریست را در افکار عمومی جهان خواهیم برد.

وی تصریح کرد: ای کاش همه نهاد ها اعم از حوزه علمیه بیایند و گزارش دهند که برای تحقق این جمله و فرمان حضرت آقا  گزارش  دهند که برای تبین صد سند جنایت آمریکا چکار کرده اند و ما در مرحله اول نیاز به یک رصد و پایش تخصصی داریم برای احصا این جنایت در ایران و منطقه که توسط آمریکا و نظام سلطه انجام گرفته.

این حقوقدان ادامه داد: مهم ترین سازکاری که وجود دارد سازکار «یو پی آر» است که برای همه کشور های عضو سازمان ملل تعریف شده است و ما این را به مثابه شتری می بینیم که جلوی  خانه هرکسی می خوابد و کسانی برد می کنند که برای آن برنامه داشته باشند.

وی گفت: آمریکایی ها طرحی ارائه داند که مکانیزم «یو پی آر» را حذف کنند و خوشبختانه این طرح رأی نیاورد و وتو شد که اگر این از دایره مکانیزم های ثابت سازمان ملل حذف می شد خطرناک بود.

حقانی توضیح داد: از جمله اقدامات و مکانیزم های دیگری که در سازمان ملل وجود دارد بحث دیپلماسی قوی است و دستگاه سیاست خارجی هر کشوری در حوزه دیپلماسی خارجی باید نقش بسیار فعال در خصوص مسئله حقوق بشر ایفا کند.

وی به  فعالیت های مدنی و لابی های «ان جی او» های حقوق بشری اشاره کرد و گفت: تمام دنیا رفتند  به سراغ «ان جی او سازی» و سند درست کردن  و حتی برای حقوق کودکان هنوز به دنیا نیامده «ان جی او» تشکیل دادند ولی ما در کشور از «ان جی او ها» حمایت نمی کنیم که هیچ آن ها را تعطیل هم می کنیم.

این حقوقدان با اشاره به این که «ان جی اوها» نقش بسیار حیاتی و مؤثر در سازمان ملل دارند، افزود: رویه های قضایی و شکایت های حقوقی نیز بسیار مهم هستند که باید کار را به کاردان سپرد و نیازمند  تفحص و تحقیق قضایی دارد؛ پرونده آمریکا و می تواند سرچمه کار قرا بگیرد اما نیازمند به  اساتید حقوق بین الملل  هستیم تا با  ادبیات حقوقی کشور ها آشنا باشند.

وی با بیان اینکه در داخل نیاز داریم مسئله حقوق بشر را تبیین کنیم، تصریح کرد: بزرگ ترین دادگاه پیگیری و محکومیت جنایت آمریکا افکار جهان است و لذا  باید افکار عمومی جهان را شفاف نماییم و این با هم افزایی و استفاده از همه ابزار ها ممکن است.

اولین نشست تخصصی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه رهبر معظم انقلاب از طرف سازمان جوانان حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران و با مشارکت دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی خامنه ای(مدظله العالی) و مرکز مدیریت حوزه های علمیه در شهر مقدس قم محل مرکز مدیریت حوزه های علمیه سالن آیت الله حائری برگزار شد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

منتخب سردبیر