گزارش کامل اختتامیه کنفرانس بین المللی «حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» در قم + تصاویر

گزارشی از اختتامیه کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی در قم
«کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» پیش از ظهر امروز در سالن همایش های مدرسه عالی دارالشفاء در قم به کار خود پایان داد.

دومین روز و اختتامیه کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری پیش از ظهر امروزبا  سخنرانی آیت الله شیخ عیسی قاسم رهبر انقلابیون بحرین، حجت الاسلام والمسلمین سید محمد حسینی شاهرودی نماینده ولی فقیه در کردستان، حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن زمانی مسئول دفتر اجتماعی سیاسی حوزه های علمیه، و با حضور حجت الاسلام والمسلمین محمدی عراقی مسئول دفتر رهبر انقلاب در قم و جمعی از اساتید و فضلای حوزه علمیه قم و فعالان حقوق بشر در سالن همایش های مدرسه عالی دارالشفاء در قم  برگزار شد.

ترامپ دست چدنی آمریکا را نشان داد

حجت الاسلام والمسلمین سید محمد حسینی شاهرودی به عنوان اولین سخنران مراسم اختتامیه این کنفرانس گفت: به نظر می رسد این کنفرانس در جای جای کشور باید به صورت منظم برگزار  شود و به خارج از کشور نیز تسری داده شود.

وی افزود: ترور نافرجام مقام معظم رهبری که به دست عوامل آمریکا انجام شد در ششم تیرماه رخ داد و حادثه  شهدای هفتم تیر و در هشتم تیر حادثه شهدای سردشت و در 12 تیر سقوط هواپیمای مسافری ایران از جمله مناسبت های این روزهاست.

نماینده ولی فقیه در استان کردستان با اشاره به دشمنی های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران گفت: ما در طول سال مناسبت های مختلفی را می بینیم که آمریکایی ها در آن مناسبت ها علیه ما توطئه کرده اند.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی شاهرودی بیان کرد: از نیمه قرن بیست 100 کودتا و اشغال های فراوان از جانب آمریکا انجام شده و از فاجعه حمله اتمی به هیروشیما و ناکازاکی گرفته تا جنایات دیگر از جمله این اقدامات توطئه آمیز بوده است.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از مسائل در پشت صحنه  است و دیده نمی شود، خاطرنشان ساخت: بیوتروریسم یکی از این موارد بوده که مستکبرین برای تسلط خود از هر ابزاری مانند شیوع بیماری در یک کشور برای سلطه گری استفاده می کنند.

نماینده ولی فقیه در کردستان تصریح کرد: در طول انقلاب در کشور ما بیش از 17 هزار نفر ترور شده اند که رد پای تروریست های این حوادث به آمریکا بر می گردد.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی شاهرودی اظهار داشت: گروه های تکفیری در مناطق مختلف کشور به ترور می پردازند و همین مسئله دامن گیر شیعیان شده است؛ به طور مثال ترورهای اخیر برخی از طلاب و امام جمعه کازرون از جمله این اقدامات تروریستی است که دامن شیعیان را گرفته است.

وی با بیان اینکه تفکر آمریکایی ها در واقع همان تفکر انگلیسی است، ادامه داد: دولت عثمانی در جنگ چالدران بخشی از خاک ما را از کشور جدا کرد، بعدها دولت عثمانی برای اروپا خطر شد، برای اینکه اروپایی ها عثمانی ها را از بین ببرند، شروع کردند به ایجاد شکاف بین کشورهای منطقه و امپراطوری عربی را در مقابل امپراطوری ترک ها قرار دادند تا به اهداف شوم خود برسند.

نماینده ولی فقیه در کردستان خاطرنشان کرد: این تکه تکه شدن در طول تاریخ کشتارهای فراوانی بر جای گذاشته که غرب جنایتکار این جریانات شوم را رهبری می کرد؛ علمای شیعه در مقاطع مختلف این توطئه های دشمن را شناسایی کرده و در مقابل آن ایستاده اند.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی شاهرودی ابراز کرد: در جریان شهادت امام جمعه کازرون، آموزش های بسیار عجیبی به تروریست ها داده شد، بنا بر این آموزش ها چنین القا می شود که افرادی مانند مراجع تقلید و مبلغین، ظهور امام زمان(عج) را به تاخیر می اندازند و باید آن ها را ترور کرد. به آن ها چنان آموزش داده اند که با اسلحه سرد حساس ترین نقاط بدن را در سریع ترین و دقیق ترین حالت ممکن هدف قرار می دهند.

وی اضافه کرد: آمریکا در گذشته تا حدودی می توانست دست چدنی خود را زیر پوشش مخملی پنهان کند، اما ترامپ آمد و بخشی از آن حقایق آمریکا را نشان داد، اما نباید به همین میزان اکتفا کنیم.

عضو مجلس خبرگان رهبری یادآور شد: متاسفانه عده ای در داخل کشور بیان می کنند که ما چاره ای نداریم جز اینکه با آمریکا سازش کنیم؛ به تعبیر امام خمینی(ره) تحصیل کرده های غرب که در کشور سمت دارند به مصالح انقلاب ضربه می زنند.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی شاهرودی مطرح کرد: خود آمریکا از کنوانسیون حقوق بشر در حال خارج شدن است، آن ها دلیل می آورند که این کنوانسیون به منافع ما لطمه می زند، آمریکا طوری حقوق بشر را بزک کرده و در پوشش آن جنایت می کند که عده ای توانایی شناخت این حربه را ندارند و ما باید آن را شناسایی کنیم.

وی بیان کرد: ما باید قبول کنیم که بین تمدن اسلامی و تفکر منحط غربی جنگ رخ داده است، رهبر انقلاب بارها فرموده اند شیطان بزرگ آمریکا بوده و نباید این موضوع را از خاطر ببریم.

نماینده ولی فقیه در استان کردستان گفت: امروز کانون تمدن اسلامی جمهوری اسلامی بوده و ما باید خودسازی، جامعه سازی و تمدن سازی را که رهبر انقلاب در بیانیه گام دوم به آن تاکید کردند، مورد توجه قرار دهیم و درباره آن کار کنیم.

تصورها درباره اعلامیه حقوق بشر اشتباه است

حجت الاسلام والمسلمین  ارسطا دومین سخنران این کنفرانس بود که در سخنانی آمریکا را زاده حقوق بشر کنونی دانست و عنوان کرد: مبنای اختلاف اسلام و غرب درباره حقوق بشر به تعریف آن باز می گردد.

وی افزود: در حقوق بشر غربی بیان شده که انسان، آزاد به دنیا می آید؛ نمی گوید انسان آزاد آفریده می شود؛ به عبارتی انسان را کسی می داند که مبنایی نداشته و به کسی متعلق نیست و سرگردان می باشد.

این استاد حوزه و دانشگاه گفت: أمیرالمؤمنین در خطبه 216 نهج البلاغه حقوق انسان را ناشی از اراده الهی می داند و می فرماید: مبنای وضع حق، اراده الهی بوده و در این شرایط دیگر اراده انسان قابل تغییر نخواهد بود.

حجت الاسلام والمسلمین ارسطا تاکید کرد: غرب مبنای حقوق بشر و آزادی ها را شأن انسانی می داند و مبنا در اعلامیه جهانی حقوق بشر، شأن و حیثیت انسانی بیان شده است؛ مشکل بزرگ اینجاست که وقتی که تعریف انسان مجهول است، شأن و حیثیت انسان چگونه می تواند معلوم باشد. بر همین اساس تنها قید آزادی این است که به آزادی دیگران لطمه وارد نشود.

وی بیان کرد: اگر مبنای آزادی این باشد که بر آزادی دیگران لطمه وارد نشود، این آزادی لجام گسیخته می شود، طوری که از حق بر ناحق بودن سخن به میان می آید، یعنی ولو این مبنا با حق و ارزش های الهی منافات دارد، اما با حقوق انسانی هماهنگ است.

این استاد حوزه و دانشگاه خاطرنشان کرد: یکی از نتایج فاسد پذیرش حق بر ناحق بودن، همین گروه های تکفیری است؛ عده ای برای این مفهوم توجه به اخلاق عمومی را جایگزین کردند، اما اینجا هم یک مشکل وجود دارد و این است که اخلاق عمومی تعریف مشخصی ندارد.

حجت الاسلام والمسلمین ارسطا اظهار داشت: اگر ما مبنای اعلامیه حقوق بشر را بپذیریم، ناگزیر به نتایج نادرستی می رسیم، در نقطه مقابل حقوق بشر معاصر دیدگاه اسلام قرار دارد، اسلام در تعریف انسان از همان ابتدا او را به عنوان مسجود ملائکه و دارای مرتبه بالا می داند؛ خداوند به این مقدار هم اکتفا نمی کند و می فرماید که ما به بنی آدم و تمامی انسان ها کرامت بخشیدیم.

وی ادامه داد:خداوند انسان را بر تمامی مخلوقات برتری داده است؛ از طرفی خداوند با فرستادن 124 هزار پیامبر برای هدایت بشر بیشترین هزینه را برای  انسان می کند.

این استاد حوزه و دانشگاه یادآور شد: در این تکریم الهی آیا نمی توان این نتیجه را گرفت که دولت اسلامی موظف است که در تکریم انسان گام های بلندی بردارد؟.

حجت الاسلام والمسلمین ارسطا با اشاره به روایتی از پیامبر اکرم (ص) درباره جایگاه انسان در نزد خدا ابراز کرد: امیرالمؤمنین(ع) در عهدنامه مالک اشتر به او دستور می دهد که قلب خود را از رحمت ورزید و محبت داشتن نسبت به مردم مالامال کن، کدام مردم، مردمی که صرفا مسلمان هستند؟ خیر، این مردم مسلمان و غیرمسلمان را شامل می شود.

وی بیان کرد: عده ای تصور می کنند که اعلامیه حقوق بشر مصداق سیره علماست، اما این تصور اشتباه است؛ این اعلامیه را تنها پیروزمندان جنگ جهانی دوم نوشته اند و یکی از نقاط تأسف بار این است که این اعلامیه یک اعلامیه جهانی خوانده شده، در حالی که این اعلامیه از جانب سکولارها و لیبرال ها تدوین شده است.

فریاد “مرگ بر آمریکا” ترجمان آیات الهی است

حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن زمانی در سخنانی  عنوان کرد: واژه شیطان بزرگ، واژه بسیار ژرفی بوده که امام خمینی (ره) آن را ابداع کرده اند.

وی افزود: مرگ بر آمریکا لعنتی است که دوری از رحمت به دنبال آن می آید و اولین شیطان ابلیس بود که مورد عتاب الهی قرار گرفت.

مسئول دفتر اجتماعی سیاسی حوزه های علمیه گفت: واژه شیطان با ابلیس متفاوت است، ابلیس نام خاصی برای یک شیطان است و آن شیطانی است که به حضرت آدم سجده نکرد، قرآن برای جن یک عنوان عام به کار می برد و آن شیطان است.

حجت الاسلام والمسلمین زمانی خاطرنشان کرد: بنابراین شیطان دو نام دارد، یک نام خاص و یک نام عام، شیطان عام بر دو گروه شیاطین جن و شیاطین انس به کار می رود.

وی ادامه داد: در بین قدرتمندان از عده ای که مردم را به انحراف کشیده اند، تحت عنوان شیاطین نام برده شده و آن حکومتی که رهبری این انحراف را بر عهده دارد، شیطان بزرگ است؛ امام خمینی(ره) نیز بر همین مبنا آمریکا را شیطان بزرگ خطاب کردند.

مسئول دفتر اجتماعی سیاسی حوزه های علمیه با برشماری برنامه های شیطان، ابراز داشت: گسترش ماتریالیسم و بستن راه توجه بشری به سوی خدا، ممنوع ساختن انجام عبادات و مراسم و نمادهای دینی در جوامع، ایجاد بغض و عداوت و جنگ افروزی بین ملت های عالم، گسترش ابتذال و فحشا در بین جامعه، وسوسه و تبلیغات علیه جوامع بشری، تضعیف بنیه اقتصادی ملت ها، اسراف و ترویج کالاهای تجملی، ایجاد روحیه دشمن هراسی و تضعیف روحیه ملت ها در برابر قدرتمندان، ترویج اندیشه سازش ملت های مظلوم با حکومت های جائر از نمونه های برنامه های شیطانی است.

حجت الاسلام والمسلمین زمانی تاکید کرد: خود وزیر خارجه آمریکا رسما اعلام کرد که ما داعش را ایجاد کرده ایم و بزرگترین قتل جامعه بشری در جریان جنایات داعش رخ داده است.

وی اضافه کرد: مصر به دلیل فشارهای آمریکا با وجود منابع غنی خسران بزرگی را متحمل شده و 90 درصد درآمد اقتصادی خود را از دست داده و به آمریکا وابسته شده است.

مسئول دفتر اجتماعی سیاسی حوزه های علمیه گفت: فریاد مرگ بر آمریکا ترجمان آیات الهی بوده و آمریکا در سه عرصه ایران، کشورهای دنیا و خود آمریکا حقوق بشر را نقض کرده است.

حجت الاسلام والمسلمین زمانی با اشاره به جرایم آمریکا در ایران بیان کرد: نخستین اقدام خصمانه آمریکا در سال 1229 رقم خورد، دومین اقدام در سال 1249 با ترویج مسیحیت در ایران انجام شد؛ در سال 1262 کنسولگری آمریکا در ایران تاسیس شد، در سال 1300 شرکت اویل آمریکا قراردادی را با ایران تنظیم کرد که حق انحصار برداشت نفت از سه استان مرکزی را به ایران تحمیل کرد.

وی ادامه داد: در سال 1321، شصت مستشار آمریکایی ریاست کل دارایی ایران را تا پنج سال به دست گرفتند؛ در سال 1226 ریاست خزانه داری در اختیار یک مستشار آمریکایی قرار گرفت، همچنین ریاست حمل و نقل، گمرک، خواروبار و فرماندهی ارتش ایران نیز در اختیار مستشاران آمریکایی قرار گرفت.

مسئول دفتر اجتماعی سیاسی حوزه های علمیه یادآور شد: عده ای از آمریکایی ها مسئولیت وزارت جنگ ایران و وزارت بهداری را بر عهده گرفتند؛ همچنین تاسیس ساواک توسط آمریکایی ها انجام شد؛ در مجموع 450 هزار مستشار آمریکایی به ایران تحمیل شد و این ها نمونه هایی از توطئه های آمریکا علیه ایران بوده است.

حجت الاسلام والمسلمین زمانی تاکید کرد: بنده پس از اشغال سفارت آمریکا توسط جوانان، اسنادی را در این سفارت دیدم که بنیان این مملکت را نابود می کرد.

نتیجه مجاهدت ها باید به نابودی سلطه آمریکا بر جهان منتهی شود

آیت الله شیخ عیسی قاسم سخنران اصلی اختتامیه کنفرانس بود که وی نیز در سخنانی عنوان کرد: کرامت ذاتی یک انسان می تواند با اعمال او کاهش یا افزایش یابد و این مسئله ای است که در قرآن کریم به آن اشاره شده است.

وی با بیان اینکه بدترین موجودات نزد خداوند افرادی هستند که کفر ورزیده اند، افزود: خداوند در قرآن کریم به عدل و احسان دستور می دهد و این عدل بهترین قانون به شمار می آید؛ این عدل به قدری مهم است که اسلام رعایت عدل در برابر دشمنان را نیز موردتوجه قرار می دهد.

رهبر انقلابیون بحرین گفت: نظام اجتماعی اسلامی در همه بخش ها به رعایت حقوق بشر تاکید کرده و این حقوق بشر باید در راستای اوامر الهی باشد، نه حقوق بشری که مستکبران در صدد سلطه آن به مردم دنیا هستند.

آیت الله عیسی قاسم خاطرنشان کرد: اگر در یک جامعه تفکر الهی حاکم باشد، حقوق بشر نیز در بر مبنای فرامین خداوند شکل می گیرد، اما اگر تفکر ملکوتی و الهی در جامعه وجود نداشته باشد، می توان وقوع هر گونه جنایتی را در آن انتظار داشت.

حقوق بشر در جامعه غربی بر مبنای تفکر مادی گرایانه تدوین شده است

وی با بیان اینکه حقوق بشر در جامعه غربی بر مبنای تفکر مادی گرایانه تدوین شده است، تصریح کرد: جامعه غربی برای انسان ابعاد مادی متصور شده که فاقد تفکر ملکوتی بوده و وقتی انسان مادی تعریف می شود، طبعا در حقوق بشر روی ابعاد مادی انسان تاکید می شود و وقتی بشر را از خداوند جدا کنیم، طبعا تبدیل به حیوان خواهد شد.

رهبر انقلابیون بحرین اظهار داشت: انتظارات جامعه غربی از حقوق بشر انتظارات مادی بوده و مفهوم آزادی که مطرح می شود به این معنی است که حتی به قیمت سلب آزادی دیگران نیز می توان از آزادی برخوردار شد، مانند یک گرگ که می تواند دیگران را بدرد و این دریدن موجب قتل انسان ها شود.

حقوق بشر اسلامی برخاسته از شناخت الهی انسان است

وی تاکید کرد: حقوق بشر اسلامی برخاسته از شناخت الهی انسان بوده و این انسان بر اساس عبارت «نفخت من روحی» در قرآن کریم، روحی الهی در آن دمیده شده و استعدادی به او داده شده که می تواند با استفاده از آن به کمال مطلق برسد.

آیت الله  عیسی قاسم یادآور شد: اگر انسان در نظام معرفتی الهی اینگونه تعریف شود، حقوق بشر نیز برخاسته از این تعریف می شود و نتیجه آن محترم بودن همه انسان ها است.

وی ادامه داد: در اسلام آزادی یک انسان به رعایت آزادی و حقوق دیگران محدود بوده و این دیگران همه افراد اعم از کسانی که راه خدا را پیدا کرده اند و یا خیر را شامل می شود.

رهبر انقلابیون بحرین یادآور شد: در احادیث داریم که «الناس عیال الله»، یعنی تمامی جامعه بشری عیال خداوند هستند و اگر یک فرد مسلمان به هر انسان چه مسلمان و چه غیر مسلمان خدمت کند، به دین خداوند خدمت کرده است.

وی اضافه کرد: جنایات و جرایمی که آمریکا مرتکب شده، قابل شمارش نبوده و در کشورهای منطقه این جنایت مشهود است؛ از طرفی شمردن و تبیین صرف جنایات آمریکا کفایت نمی کند.

آیت الله  عیسی قاسم مطرح کرد: شعار «مرگ بر آمریکا» و «هیهات مناالذله» به تنهایی کافی نیست، البته که این شعارها باید وجود داشته باشد، اما آنچه مهم است این است که همه ما دست به دست هم دهیم تا راهکارهایی را برای تحقق عملی مرگ بر آمریکا پیدا کنیم و نتیجه باید به نابودی سلطه آمریکا در جهان منتهی شود.

تقسیم بندی تروریست ها به خوب و بد جفای نابخشودنی آمریکایی هاست

سعید حقانی فعال حقوق بشر، نیز در سخنانی  عنوان کرد: تقسیم تروریست به دو دسته خوب و بد یکی از ظلم های بزرگی است که آمریکا در زمینه حقوق بشر انجام داده است.

وی افزود: در این تقسیم بندی آن هایی که در راستای اهداف امریکا حرکت کنند تروریست خوب تلقی می شوند ولی اگر گروهک دیگر در راستای برنامه های امریکا  حرکت نکنند، آمریکا علیه آن موضع گیری می کند و به آن ها عنوان تروریست بد می دهد؛ دقیقا به همین بهانه آمریکا وارد منطقه خاورمیانه شده و مردم مظلوم را به خاک و خون می کشد.

این فعال حقوق بشر خاطرنشان کرد: یکی از مفاهیم خود ساخته دفاع پیش دستانه است و آمریکا در جریان واقعه 11 سپتامبر بسیاری از گروه ها را درگیر جنگ کرد.

حقانی بیان کرد: خداوند همانگونه که وعده داده، شر این گروه های تروریستی را به خودشان بر می گرداند و به وضوح می بینیم که وعده خداوند در حال محقق شدن است.

وی با بیان اینکه آمریکا و نظام سلطه برای منطقه خاورمیانه خواب های جدیدی دیده اند، تاکید کرد: آمریکایی ها از سال ۹۲ وارد حرکتی فریبنده و اغفال کننده شدند و در حال خروج از حقوق بشر و نقض آن هستند.

بیش از ۱۷ هزار شهید ترور در طول انقلاب به ثبت رسیده است

  محمدجواد هاشمی نژاد  از دیگر سخنران این کنفرانس بود که عنوان کرد: بیش از 17 هزار نفر شهید ترور در انقلاب وجود دارند که جان خود را فدا کردند.

وی افزود: گروهک های تروریستی نقش موثری در صدور قطعنامه ها علیه ایران داشتند و بازماندگان این جنگ ها برای بازتاب دادن اتفاقات اخیر می توانند به عنوان سندهای زنده نقش ایفا کنند.

رئیس بنیاد هابیلیان گفت: در حوزه بین المللی ما به ناحق حامی تروریسم عنوان شده ایم و متاسفانه در سطح وسیع در جامعه غرب مطلع نیستند که انقلاب ما در سطح رئیس جمهور قربانی ترور بوده و باید این مظلومیت ایران از  طریق رسانه های بی طرف به جهانیان اعلام شود.

هاشمی نژاد تصریح کرد: در داخل کشور نیز در یک دوره زمانی بیست ساله، بحث تروریسم از دستور کار خارج شد و این باعث شد که عده ای از منافقان پوست اندازی کنند.

وی اظهار داشت: غربی ها در تمامی رایزنی هایی که با مراکز متعدد خارجی انجام داده اند این موضوع را مطرح می کنند که ما به دنبال ایجاد دموکراسی در ایران هستیم، تیم فعلی رئیس جمهور آمریکا متشکل از همین منافقین است و اگر به فرمایشات رهبر انقلاب توجه شود، در طول چند سال اخیر همین موضوع نفوذ و نفاق را تذکر می دهند.

رئیس بنیاد هابیلیان خاطرنشان کرد: دشمن برای جوانان ما که اطلاع چندانی از گذشته ندارند نقشه و برنامه ریخته و یکی از مطالبات رهبر انقلاب درباره دهه 60 و مشخص شدن ابعاد مختلف اتفاقات این دهه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

منتخب سردبیر