نقض حقوق بشر توسط آمریکا باید در دستور کار جبهه انقلاب اسلامی قرار گیرد

بیانیه دومین نشست تخصصی حقوق بشر آمریکایی از منظر رهبر معظم انقلاب که توسط امین انصاری دبیرکل سازمان جوانان حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران قرائت شد به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

دومین نشست تخصصی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه رهبر معظم انقلاب در تاریخ 14 تیر 1397  به ابتکار سازمان جوانان حقوق بشر و باهمکاری موسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی- دفتر حفظ و نشر آثار آیت الله العظمی خامنه ای(مدظله العالی) مدیریت حوزه های علمیه خراسان، دفتر اجتماعی سیاسی حوزه های علمیه و دانشگاه علوم اسلامی رضوی در شهر مقدس مشهد برگزار شد.

این نشست با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین مصباح عاملی مدیر حوزه های علمیه خراسان و جمعی از نخبگان و اساتید حوزه و دانشگاه ادامه یافت و در پایان این هم اندیشی بیانیه ای به شرح زیر منتشر و مورد تاکید و تصویب شرکت کنندگان قرار گرفت:

1- حقوق بشر آمریکایی” واژه‌ای بدیع است که رهبر معظم انقلاب آن را به صورت هدفمند مطرح کردند و با الهام از این واژه، روزهای ششم تا دوازدهم تیرماه به عنوان هفته حقوق بشر آمریکای، نامگذاری شد. در برهه فعلی پرداختن به “حقوق بشر آمریکایی”  و موارد نقض حقوق بشر توسط آمریکا که اخیرا نیز مورد تاکید رهبری معظم واقع شد، اهمیت مضاعفی دارد و می بایست در دستور کار جبهه انقلاب اسلامی قرار گیرد.

 ۲- این هم اندیشی مقارن با زمانی برگزار شد که دولت ترامپ پس از اقدام سخیف جداسازی کودکان از مادران خود، عدم پایبندی خود را به مبانی منشور حقوق بشر نشان داد و در اعتراض به افزایش انتقادات نسبت به رژیم منحوس اسرائیل، از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد خارج شد. خروج آمریکا از شورای حقوق بشر زمانی اعلام شد که کشتار فلسطینیان در غزه توسط رژیم صهیونیستی تشدید یافته است. آمریکا با خروج خود از این شورا، قصد دارد همان اقدامات حداقلی سازمان ملل علیه جنایات صهیونیست ها را هم متوقف سازد.

۳-  با توجه به مفاد منشور سازمان ملل، مهم ترین وظیفه سازمان، برقراری صلح و عدالت در همه سطوح بین الملل است؛ اما این سازمان ، در حمایت از حقوق انسان های بی دفاع در فلسطین، یمن،سوریه،بحرین، عراق و افغانستان که آماج تجاوزات تروریسم و حامیان آن نظام سلطه و برخی از سرسپردگانش همچون حکام سعودی هستند،کوتاهی کرده و در تحقق اهداف خود ناکام بوده است.

۴-  رییس جمهور آمریکا تحت فشار سنگین انتقادهای جهانی و محکومیت های بین المللی، با عقب‌نشینی از سیاست مهاجرتی‌ خود دستور جلوگیری از جدایی فرزندان مهاجران از خانواده‌هایشان را در ۳۰ خرداد امضاء کرد. این تحول نشان می دهد که فشارهای هماهنگ جامعه بین الملل  علیه اقدامات ضد حقوق بشری و نامتعارف دونالد ترامپ می تواند نتیجه بخش باشد.

۵-  مقطع فعلی فرصت مناسبی است تا مسئولین سیاست خارجی و قضائی درایران، با همکاری کشورهائی که مکررا از سوی آمریکا به نقض حقوق بشر متهم شده اند و همچنین سازمان های مدافع حقوق بشر، بتوانند گام های مناسبی را برای افشای حقوق بشر آمریکائی بردارند. مصادیق آشکار نقض حقوق بشر توسط آمریکا در زندان های گوانتانامو، ابوغریب، بگرام، سوزاندن فرقه داوودیه و همچنین حمایت کاخ سفید از جنایات اسرائیل و سعودی در فلسطین و یمن و حمایت از تروریسم قابل پیگیری می باشد. در عرصه دیپلماسی عمومی نیز با توجه به تقارن با هفته حقوق بشر آمریکایی، توجه نهادهای غیردولتی،انجمن های دانشجوئی و رسانه ها به این موضوع بسیار مهم است.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

دومین نشست تخصصی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه رهبر معظم انقلاب از طرف سازمان جوانان حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران و با مشارکت دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی خامنه ای(مدظله العالی) ، مرکز مدیریت حوزه های علمیه خراسان، دفتر سیاسی حوزه های علمیه قم و دانشگاه علوم اسلامی رضوی در حرم مطهر علی بن موسی الرضا(ع) دانشگاه علوم اسلامی رضوی برگزار شد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

منتخب سردبیر