نخستین نشست تخصصی حقوق بشر آمریکائی از منظر رهبر معظم انقلاب

اولین نشست علمی تخصصی «حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» در سالن آیت‌الله حائری مرکز مدیریت حوزه علمیه برگزار و در پایان این نشست بیانیه‌ای توسط امین انصاری دبیرکل سازمان جوانان حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران قرائت شد.

متن بیانیه بدین شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز چهارشنبه دوم خرداد 1397 در دیدار با کارگزاران نظام، در ارزیابی عملکرد سازمان ملل و تأکید بر لزوم پیگیری چند پرونده مهم از جنایات حقوق بشری آمریکا، به چند مورد مشخص از نقض فاحش حقوق بشر توسط آمریکا اشاره کردند.

در این ارتباط نخستین نشست تخصصی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبر معظم رهبری در تاریخ 21 خردادماه 1397 به ابتکار سازمان جوانان حقوق بشر و با همکاری دفتر حفظ و نشر آثار آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای(مدظله‌العالی) دفتر اجتماعی سیاسی حوزه‌های علمیه، مرکز ارتباطات و بین‌الملل حوزه‌های علمیه در مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه در شهر مقدس قم برگزار شد.

در این نشست پیام حضرت آیت‌الله نوری همدانی از مراجع عظام تقلید قرائت شد و با سخنرانی آیت‌الله اراکی دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و جمعی از اساتید حوزه و دانشگاه ادامه یافت.

متأسفانه امروز مفهوم حقوق بشر از جانب قدرت‌های بزرگ و هم‌پیمانان آن‌ها به‌طور انحصارطلبانه و یک‌جانبه تفسیر و به‌صورت ابزاری استفاده می‌گردد و ایالات‌متحده امریکا نیز تاکنون با اقدامات ضد حقوق بشر خود نشان داده که به هیچ‌یک از موازین بین‌المللی در قبال حقوق بشر پایبند نیست.

اساتید این هم‌اندیشی ضمن برشمردن مصادیق و تعاریف حقوق بشر و موارد نقض حقوق‌بشر از سوی دولت امریکا، از همه صاحب‌نظران عرصه حقوق بشر خواستند با برگزاری تجمعات و نشست‌های مستمر و افشای جنایات آمریکا ازجمله در زندان‌های گوانتانامو و ابوغریب و کشتار دسته‌جمعی فرقه داوودی، جامعه جهانی را نسبت به این موضوع حساس کنند. در همین رابطه بیانیه‌ای به شرح زیر منتشر و مورد تأکید و تصویب شرکت‌کنندگان در نشست قرار گرفت:

1- ایجاد گفتمان سازی‌های بین‌المللی مبتنی بر اندیشه‌های اسلامی همچنین افشای چهره واقعی آمریکا و مدعیان دروغین حقوق بشر و به چالش کشاندن آن‌ها پیرامون مسائل حقوق بشری در سطح بین‌الملل باعرضه گفتمان‌های حقوق بشری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای(مدظله‌العالی) در فضاهای ممکن ضروری و اجتناب‌ناپذیر است. لبیک به دستور صریح رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر ورود جدی نخبگان جامعه به‌نقد مدعیان حقوق بشر، موضع‌گیری صریح و شجاعانه علیه ظلم در هر نقطه از دنیا و ترویج و تبدیل فرامین ولی امر مسلمین جهان در قالب‌های مختلف ازجمله گفتمان سازی آن در سطح بین‌الملل مورد تأکید است.

2- شورای امنیت و سازمان‌های مدافع حقوق بشر هنوز به‌نوعی تحت سلطه قدرت‌های بزرگ قرار دارند و با این شیوه هرگز نمی‌توان به دفاع از حقوق انسان‌ها که پشتوانه صلح و امنیت بین‌المللی است، دست‌یافت. امروز ملت‌های مظلوم ازجمله فلسطین، سوریه، عراق، یمن، افغانستان و بحرین تاوان سکوت معنادار سازمان‌های بین‌المللی مدافع حقوق بشر و حمایت آشکار آمریکا از تروریسم سازمان‌یافته و غیر سازمان‌یافته را می‌دهند. ازاین‌رو شرکت‌کنندگان این هم‌اندیشی بر خود لازم می‌دانند با محکومیت این اقدامات غیرانسانی، پیامدهای اقدامات امریکا در مخدوش کردن صلح و امنیت جهان را به جامعه جهانی یادآوری نمایند.

3- فعالیت زندان مخوف گوانتانامو، آزار و شکنجه زندانیان در زندان ابوغریب، قتل‌عام اعضای فرقه داوودی، حمایت از نسل‌کشی در یمن توسط دولت سعودی و پشتیبانی از جنایات مستمر صهیونیسم در سرزمین فلسطین از مصادیق بارز نقض مقررات و موازین بین‌المللی و به‌ویژه حقوق بشر است و سازمان ملل متحد بر‌اساس وظیفه قانونی خود می‌بایست عکس‌العمل مناسب نسبت به اقدامات ضد‌انسانی دولت آمریکا نشان دهد. دستگاه‌های رسمی کشور و به‌ویژه وزارت امور خارجه می‌بایست با پیگیری جدی موضوع، سازمان ملل متحد را در مسیر اجرای وظایف خود قرار دهند.

4- براساس قوانین بین‌المللی، مراجع قضایی ملی مانند قوه قضائیه در عراق و هم‌چنین مراجع قضایی بین‌المللی همچون دیوان کیفری بین‌المللی لاهه، برای ورود به موضوع و بازجوئی از همه متهمان این جنایات، صلاحیت مداخله و اقدام دارند. اگرچه با توجه به اعمال‌نفوذ آمریکا، رسیدگی به این موارد توسط مراجع قضائی ملی و بین‌المللی با موانعی مواجه است، اما رســیدگی در دادگاه‌های کشورهای ثالث بر مبنای اصل صلاحیت جهانی نیز ممکن است. چنین اقدامی از سوی مراجع حقوقی و قوه قضائیه در ایران نیز می‌تواند صورت پذیرد. بر‌اساس مفاد حقوق بین‌الملل، کشورهایی که کنوانسیون‌های چهارگانه‌ی ژنو را به تصویب رسانده‌اند، در این قبیل موارد برای اعمال صلاحیت جهانی، می‌توانند ورود کند. بنابراین مناسب است حقوقدانان مجرب در ایران با مدیریت قوه قضائیه، در اجرای پیشنهادات مقام معظم رهبری در دیدار اخیر با کارگزاران نظام، راهکارهای عملی برای طرح جنایات آمریکا در محاکم بین‌المللی را شناسایی کرده و زمینه لازم برای مجازات جنایتکاران آمریکائی را فراهم آورند.

در پایان دبیرخانه نشست متشکل از سازمان جوانان حقوق بشر ایران، دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری و مدیریت حوزه‌های علمیه بر خود لازم می‌داند پیگیری‌های خود در جهت منویات ولی امر مسلمین مبنی بر افشا و محکومیت حقوق بشر آمریکائی به‌ویژه در فاصله ششم تا 12 تیرماه که از سوی رهبر معظم انقلاب به‌عنوان هفته حقوق بشر آمریکائی نام‌گذاری شده را تداوم بخشد. این سازمان در این مسیر نیازمند همکاری، مشورت و کمک‌های فکری نهادهای ذی‌ربط است.

والسلام علیکم ورحمه الله و برکاته

اولین نشست تخصصی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه رهبر معظم انقلاب از طرف سازمان جوانان حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران و با مشارکت دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی خامنه ای(مدظله العالی) و مرکز مدیریت حوزه های علمیه در شهر مقدس قم محل مرکز مدیریت حوزه های علمیه سالن آیت الله حائری برگزار شد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

منتخب سردبیر