حجت الاسلام قنبری: ظرفیت مسلمانان کشور ها در معرفی حقوق بشر اسلامی و آمریکائی

حجت الاسلام قنبری هم در این نشست طی سخنانی اظهار داشت: اگر هدف از انقلاب که معمار کبیر امام راحل و سپس مقام معظم رهبری آن را به جهانیان نشان دادند ایجاد تمدن اسلامی باشد، این تمدن اسلامی یک هراسی را در نگاه دیگران بوجود آورده است.

وی با این سؤال که آیا می توان از مسلمانان یار گیری کنیم برای ایجاد یک گفتمان اسلامی در جهت حقوق بشر و مقابله با حقوق بشر آمریکایی یا نه گفت:  در این مسیر یارها و مخالفانی خواهیم داشت.

معاون ارتباطات و بین الملل جامعه المصطفی تصریح کرد: اگر فرهنگ را به تعبیر برخی کارشناسان چتر واژه ای ببینیم که همه ابعاد بشر را دربر می گیرد و تجسد این فرهنگ در عالم و ظهور آن را تمدن بنامیم، برون داد هایی دارد که آن شکل گیری مفهومی به نام هویت فرهنگی است که مبتنی می باشد بر فرهنگ و تمدنی که انسان ها برای خود تعریف کردند.

وی با بیان اینکه در اسلام هویت فرهنگی دینی است و این تمایز آن با دیگر فرهنگ ها است، توضیح داد: اگر بخواهیم پنج هویت دینی را در جهان اسلام نام ببریم اولین آن هویت وا پس گرا یا بازگشت به عقب و بازگشت به جاهلیت مدرن است که چنین هویتی یک جریان تحجری را در دنیای اسلام ایجاد می کند که نوعی افراط گرایی دینی است و داعش را می توان نماد آن نام برد که در مقابل حقوق بشر و انسان کاملا تقابل دارد و نه تنها حقوقی برای بشر قائل نیست بلکه کرامتی هم برای آن قائل نبوده.

حجت الاسلام قنبری به هویت و جریان نو گرا اشاره کرد و افزود: در جهان عرب، ترکیه و ایران و برخی نقاط این جریان وجود دارد که در تلاش است خود را  تحت روشنفکری دینی یا هویتی که خودش را پیشگام این حرکت های نوین سیاسی و فرهنگی می داند مطرح کند و نگاه آن ها به حقوق بشر قبول صد درصدی آنچه حقوق بشر آمریکایی ها نامیده می شود است.

وی گفت: جریان دینی دیگری چون جریان پسا نوگرا وجود دارد که هویتی سیال دینی است و این جریان سعی می کند جمع کند بین حقوق بشر اسلامی و حقوق بشر آمریکایی که  نگاه انتقادی به دین، آزادی بیان و آزادی پوشش و حجاب از این موارد است.

معاون ارتباطات و بین الملل جامعه المصطفی عنوان کرد: دوره ای وجود دارد بعد از پسا گرایی و هویتی که این جریان پیدا کرده با استفاده از وسایل ارتباط جمعی است و هویت دینی مجازی را شکل داده و درجهان اسلام به ویژه قشر جوان این هویت بسیار خود را نشان می دهد و یک سست عنصری را نصیب کاربران می کند که هویت اصیل دینی خود را از دست می دهند و دائما دچار سیالیت هویتی و فکری می شوند.

وی با تأکید بر هویت اصیل اسلامی که مقام معظم رهبری در نامه خود به جوانان اروپا به آن اشاره کردند، افزود: این هویت اصیل کرامت انسان را بر اساس جایگاه انسان در عالم هستی مطرح می کند.

حجت الاسلام قنبری با اشاره به هویت اصیل اسلامی اشاره کرد و ابراز داشت: اسلام کرامت انسان را بر اساس جایگاه انسان در عالم هستی تعریف می کند؛ انسان جانشین خدا است نه جایگزین خدا که منشأ حقوق بشر اسلامی هم همین است و اصولی دارد که اصالت خود را از کتاب و سنت می گیرد.

وی با بیان اینکه اگر بخواهیم ارتباط خود را با اصول اسلام و جهان متغیر برقرار کنیم، اسلام تأکید برعقل دارد، افزود: فهم دین بر اساس ابزار عقل قابل بازیافت است و امروز اجتهاد پویا اجتهادی است که عقلانیت را به کار می گیرد تا این اصول ثابت دین را با جهان متغیر بتواند مرتبط کند و برای جهان امروز پاسخی از آن اصول ثابت کتاب و سنت پیدا کند.

معاون ارتباطات و بین الملل جامعه المصطفی با بیان اینکه نطق خواهی از قرآن به طریق اجتهاد پویا که مراجع ما این وظیفه را به دوش می کشند تا بتوانند پاسخگوی مسائل روز باشند و یکی از آن مسائل حقوق بشر است، گفت: اگر بخواهیم حقوق بشر امروز را عرضه کنیم بر کتاب قرآن و بر سنت و نظر آن را در مورد مسئله امروزی بیابیم این، کار یک مجتهد است و اگر این شکل گرفت یک هویت دینی انسان هایی که پیرو این مجتهدین هستند شکل می گیرد و مرجعیت دین امروز در سراسر جهان پیرو دارد و مراجع ما جایگاه دارند.

وی گفت: شکل گیری هویت دینی شبکه ایمانی را در جهان ایجاد می کند که همه متأثر از مرجعیت دین و در رأس آن رهبری که ساختاری برای آن تعریف کرده هستند واگر این شبکه ایجاد شود، چند واژه را می توان دریافت که به وسیله آن می شود به مصاف حقوق بشر آمریکایی رفت که برخی از این واژه ها عبارت اند از عقلاینت، معنویت، اخلاق و عدالت طلبی در دنیا.

حجت الاسلام والمسلمین قنبری در پایان با اشاره به اینکه  هرکجا عدالت نقض شود این انسانی که هویت اصیل دینی و اسلامی دارد باید فریاد بلند کند وعدالت طلبی نماید، افزود: آمریکا در نقض حقوق بشر شماره یک است و فجیع ترین آن نقض 70 سال نقض حقوق بشر فلسطینی ها است.

وی با بیان اینکه عقلانیت، معنویت و عدالت طللبی از عناصر اصلی است که این هویت اصیل دنبال آن است ، مطرح کرد: این هویت اصیل امروز طرفداران خود را پیدا کرده و حتی خود آمریکا امروز حرکت هایی حتی در خود آمریکا صورت گرفته است تا به اسلام حقیقی که پیامبران آورده اند برگردیم.

اولین نشست تخصصی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه رهبر معظم انقلاب از طرف سازمان جوانان حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران و با مشارکت دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی خامنه ای(مدظله العالی) و مرکز مدیریت حوزه های علمیه در شهر مقدس قم محل مرکز مدیریت حوزه های علمیه سالن آیت الله حائری برگزار شد.

نتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

منتخب سردبیر