دکتر سعدالله زارعی: بیانیه «گام دوم انقلاب» مانیفست چهل سال آینده انقلاب اسلامی است/ نقش بی‌بدیل جوانان در ترسیم آینده

دکتر سعدالله زارعی:

بیانیه «گام دوم انقلاب» مانیفست چهل سال آینده انقلاب اسلامی است/ نقش بی‌بدیل جوانان در ترسیم آینده

بیانیه «گام دوم انقلاب» مانیفست چهل سال آینده انقلاب اسلامی است/ نقش بی‌بدیل جوانان در ترسیم آینده

استاد علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: مقام معظم رهبری در بیانیه «گام دوم انقلاب» با مخاطب قرار دادن مستقیم جوانها، آنها را نسبت به مسئولیتهایشان در ساخت و پیشرفت هر چه بهتر ایران اسلامی ارشاد و راهنمایی کردند؛ از این حیث بیانیه رهبری یک بیانیه مهّم ، اساسی و تاثیرگذار است و از آن می توان به عنوان «مانیفست چهل سال آینده انقلاب اسلامی» یاد کرد .
پایگاه اطلاع رسانی سازمان جوانان حقوق بشر به نقل از ستاد حقوق بشر مقام معظم رهبری به مناسبت چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی و ورود جمهوری اسلامی به فصل جدیدی از زندگی، در بیانیه‌ای مهّم و راهبردی، به تبیین ویژگی‌های مسیر پر‌افتخار پیموده شده در چهل سال گذشته و برکات خیره‌کننده انقلاب اسلامی در رساندن ایران عزیز به جایگاه شایسته ملّت پرداختند و با تأکید بر امید واقع‌بینانه به آینده و نقش بی‌بدیل جوانان در برداشتن گام بزرگ دوم به سمت آرمانها، خطاب به جوانان و آینده‌سازان ایران مقتدر، الزامات این جهاد بزرگ را در هفت سرفصل اساسی بیان کردند.این بیانیه تفصیلی که حاوی نکات بسیار مهم در خصوص دستاوردهای چهل سال گذشته انقلاب و در عین حال ناظر بر راهبردهای کلیدی برای برداشتن «گام دوم انقلاب» است؛ جوانان و آینده‌سازان کشورمان را بیش از همه مورد خطاب قرار داده است.

دکتر سعدالله زارعی تحلیلگر و استاد علوم سیاسی دانشگاه علّامه طباطبایی، درباره اینکه چرا مقام معظم رهبری جوانان را مورد خطاب قرار داده‌اند ، گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی در این پیام ، نقش‌آفرینی جوانان در سال‌های پیش رو را مورد تأکید قرار دادند و چهل سال پیش رو را برای جوانان عزیز کشورمان ترسیم کردند و اشاره داشتند جمعیت جوان در ایران  (بیش از 14 میلیون نفر از جوانان 15 تا 40 سال) که دارای تحصیلات عالیه هستند؛ می‌توانند برای پیشرفت کشور در حوزه‌های مختلف صنعتی، علمی، اقتصادی و سایر حوزه‌ها نقش‌های کلیدی و اساسی داشته باشند.

وی نکته دیگری که در بیانیه رهبری به آن تأکید شده بود را مسأله امید به آینده برشمرد و افزود: امید ارتباط مستقیمی با جوانان دارد؛ چون امید، نشاط و اعتماد به شرایط پیش‌رو موضوعی است که در درجه اول مخاطبش نسل جوانی است که فرصت کار و تلاش دارد و می‌تواند نقش اساسی و بی بدیل در سرنوشت آینده کشورمان ایفا کند. دشمنان ملّت ایران طی سال‌های گذشته با استفاده از ظرفیت فضای مجازی تلاش گسترده‌ای کردند تا وضعیت ایران را مبهم، بحرانی و توأم با مشکلات زیاد معرفی کنند در حالی که تصویر واقعی جهانی از ایران، کشوری مصمّم، دارای برنامه و در حال پیشرفت است که در منطقه غرب آسیا به عنوان نظامی مؤثر و یکی از چند قدرت آینده جهان شناخته و معرفی شده است.

زارعی با اشاره به اینکه برخی از مراکز آمریکایی پیش بینی کردند که طی دهه‌های آینده ایران به عنوان یکی از هشت کشور مهّم در منطقه و جهان ایفای نقش می‌کند، تصریح کرد: دشمنان تلاش می کنند که وضعیت ایران را مخدوش جلوه دهند؛ قاعدتأ مهمّترین مخاطب دشمنان جوانان ما هستند، آنها معتقدند که اگر بتوانند جوانان را مأیوس و دچار مسأله کنند چرخ حرکت انقلاب اسلامی متوقف می شود، لذا روی جوانان تمرکز کردند. از این سو مقام معظم رهبری با احترام خاص به جوانها و با مخاطب قرار دادن مستقیم جوانها، آنها را نسبت به مسئولیتهایشان در ساخت و پیشرفت هر چه بهتر ایران اسلامی ارشاد و راهنمایی کردند. از این حیث بیانیه رهبری یک بیانیه مهّم ، اساسی و تاثیرگذار است و از آن می توان به عنوان «مانیفست چهل سال آینده انقلاب اسلامی» یاد کرد .

وی با بیان اینکه تأکید رهبری به چهل سال پیش‌رو است، خاطرنشان کرد: در بخش اول بیانیه رهبر معظم انقلاب تصویر واقعی و دقیقی از چهل سال گذشته ارائه کردند وبیان داشتند که ایران درچهل سال گذشته در همه ابعاد دارای رشد بی‌نظیری به نسبت بسیاری از کشورهای دیگر بوده است.‌ ولی حجم عمده بیانیه متوّجه چهل سال آینده وشرایط پیش‌رو است به همین جهت جوانهایی را که در چهل سال آینده فرصت کار دارند، مورد خطاب قرار دادند و آنها را برای نقش‌آفرینی هر چه مؤثرتر راهنمایی کردند؛ بنابراین طبیعی است که در این پیام به آینده بیش از گذشته توجّه شود.

رییس مؤسسه مطالعات راهبردی اندیشه سازان نور، نقطه عطف و مهمّترین نکته این بیانیه را تهییج جوانها به حرکت سریع‌تر و امیدوارانه‌تر رو به جلو دانست و افزود: در شرایطی که نظام جهانی درحال انتقال ازوضعی به وضعی دیگر است و رهبر معظم انقلاب در سال‌های گذشته از آن به عنوان «پیچ تاریخی»  یاد کردند؛ در این شرایط که نظامی جدید در آستانه شکل‌گیری است طبیعتأ ایران اگر در این فرصت و فاصله فعالیّت فراگیر و متمرکزی داشته باشد می تواند در جهان آینده نقش اساسی تری ایفا کند.

وی در پایان اظهاراتش گفت: بیانیه رهبری بسیار شفاف است . اجزاء این بیانیه بخش‌های مختلف آن را توضیح می‌دهد و تفسیر می‌کند. اقدامی که لازم است  دستگاه‌های تصمیم گیر ، کانون‌های تصمیم ساز در کشور انجام دهند، این است که  متناسب با اجزای این بیانیه دستور کار و نقشه راهی تهیّه کنند و در این نقشه راه حرکت جوانان کشور را به بهترین شکل ترسیم کنند؛ الان وقت تنظیم برنامه‌ها ، دستورکارها و چشم اندازها است که این مهّم به عهده دستگاه‌های مسئول است که کار را به نحو احسن انجام دهند .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

منتخب سردبیر