حسین شیخ الاسلام معاون بین الملل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و مشاور سابق وزیر امور خارجه

حسین شیخ الاسلام معاون بین الملل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و مشاور سابق وزیر امور خارجه در همایش نقض حقوق بشر توسط آمریکا در غرب آسیا در روز جهانی حقوق بشر: “ترامپ” می‌خواهد حق بازگشت فلسطینیان را پاک کند

مشاور سابق رئیس مجلس در امور بین الملل گفت: ترامپ می‌خواهد این حق بازگشت را برای فلسطینیان نادیده بگیرد و آن را به نوعی پاک کند.

حسین شیخ الاسلام، کارشناس مسائل منطقه و مشاور سابق رئیس مجلس در امور بین‌الملل، در نشست «نقض حقوق بشر توسط آمریکا در غرب آسیا» که (دوشنبه، 19 آذر) در خبرگزاری تسنیم  برگزار شد، در سخنانی، اظهار داشت: بزرگترین ظلم زمانه و عصر ما، مسئله فلسطین است.

وی افزود: طرفداران حقوق بشر، سکنه فلسطین را بیرون کردند و انسان‌های دیگری را با اهداف دیگری در این سرزمین ساکن کردند.

شیخ الاسلام با بیان اینکه بیش از یک قرن است که جنایات آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها در سرزمین‌های اشغالی ادامه دارد،گفت: این جنایت قبل از اعلامیه “بالفور” شروع  و در سال 1897 میلادی که «هرتسل» این نظریه را مطرح کرد، شروع شد اما رسماً از قبل از آن و کوچ صهیونیست‌ها به این سرزمین مقدس آغاز شده بود.

وی ادامه داد: براساس هر قانونی، داشتن مالکیت فرد بر خانه، زندگی و سرزمینش به رسمیت شناخته شده است اما می‌بینیم که این خواسته به حق چطور سرکوب می‌شود.

مشاور سابق رئیس مجلس در امور بین‌الملل با تاکید بر اینکه غرب در برابر جنایات صهیونیست‌ها و آمریکایی‌ها در سرزمین‌های اشغالی سکوت کرده است، اظهار داشت: بدتر از این جنایات این است که آقای ترامپ می‌خواهد این حق بازگشت را برای فلسطینیان نادیده بگیرد و آن را به نوعی پاک کند.

شیخ الاسلام تصریح کرد: حق بازگشت برای فلسطینیان طبق مذاکرات “مادرید” و “اسلو”، که البته ما آنها را قبول نداریم و ظالمانه می‌دانیم؛ قرار بوده درباره حق تعیین سرنوشت، بازگشت و سرنوشت قدس، مذاکره و تعیین شود.

وی برخورد آمریکایی‌ها و غرب با موضوع حقوق بشر را مانند رفتار آنها در برجام دانست و گفت: آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها در موضوع حقوق بشر نیز مانند برجام، آن چیزی که خودشان می‌خواستند را گرفتند و ما برای باقی آن مشغول چانه‌زنی هستیم.

مشاور سابق رئیس مجلس تاکید کرد: شکست آمریکایی‌ها و غرب در موضوع سوریه مشهود است.

شیخ الاسلام ادامه داد: در سال 1817 میلادی، قدرت استعمارگر انگلیس، رسماً تأسیس کشور یهودی را پشتیبانی کرد و تا امروز این جنایات و ترور ادامه دارد، همه آنهایی که مؤسس رژیم غاصب صهیونیستی بودند، عضو تیم های ترور بودند.

** شکست آمریکایی‌ها و غرب در موضوع سوریه مشهود است

وی افزود: مؤسسه  «بگین» اخیرا پیشنهاد کرد که ما در موقعیتی هستیم که ناچار‌یم بگوییم که سلاح اتمی داریم و مشخص کنیم که در چه مواردی از سلاح اتمی تاکتیکی استفاده خواهیم کرد.

مشاور سابق رئیس مجلس در امور بین‌الملل با بیان اینکه این صهیونیست‌ها، زاده همان‌هایی هستند که بمب اتم بر روی هیروشیما و ناکازاکی انداختند،گفت: انیشتین در نامه‌ای به رئیس‌جمهور وقت آمریکا گفته بود که میزان تخریب بمب اتم چقدر است، واقعا وقتی عکس‌های هیروشیما و ناکازاکی را می‌بینیم، متاثر می‌شویم. اثرات آن برای دهه‌ها و یا شاید سده‌های بعد باقی بماند.

شیخ الاسلام یکی از دلایل وقوع بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی از سوی آمریکایی‌ها را، تسلیم امپراتوری ژاپن تلقی کرد.

وی با تاکید بر اینکه اسرائیل، طفل نامشروع جنایات آمریکایی‌هاست، افزود: عده‌ای خیلی مظلومانه و با دست خالی بدون هیچ اسلحه‌ای در داخل غزه و از آن سوی سیم خاردارها تظاهرات می‌کنند. این افراد در آن سوی سیم خاردارها بدون اسلحه توسط صهیونیست‌ها زخمی می‌شوند و بیش از چند 10 هزار نفر زخمی می‌شوند، این حقوق بشر آمریکایی است؟!

مشاور سابق رئیس مجلس در امور بین الملل اضافه کرد: قوانین بین‌المللی توسط دولت‌ها و نه ملت‌ها نوشته شده است، این قوانین ظالمانه است، اما این راهپیمایی برای بازگشت، مشروع و قانونی است.

شیخ الاسلام اظهار داشت: قطع‌نامه 1948 در سال 1949 تصویب شده و حق بازگشت برای فلسطینیان به رسمیت شناخته شده است و طبق کنوانسیون چهارگانه ژنو هم مشروع است.

مشاور سابق رئیس مجلس در امور بین الملل با تاکید بر اینکه صهیونیست‌ها و آمریکایی‌ها از حق بازگشت فلسطینیان هراس دارند، گفت: امروز فلسطینی‌های بسیاری در مصر، سوریه، لبنان و مصر زندگی می‌کنند. اگر هر فلسطینی بگوید که می‌خواهم به خانه خودم برگردم، برای صهیونیست‌ها هراس ایجاد می‌کند.

شیخ الاسلام افزود: غربی‌ها معتقدند که تمدن‌شان بر 3 محور حقوق بشر، دموکراسی و قانون‌مداری استوار است که معتقدم در قانون‌مداری از ما جلوتر هستند، اما در موضوع حقوق بشر می‌بینیم که در یمن، سوریه و حتی خاشقچی چگونه عمل کردند.

وی اضافه کرد: آمریکایی‌ها خودشان هم می‌دانند که سعودی‌ها در قضیه خاشقچی مقصر هستند اما چون آنها را می‌دوشند و برایشان پول دارد، جنایات این رژیم را نادیده می‌گیرند.

** شرط آمریکا برای فروش موشک و اسلحه به عربستان

مشاور سابق رئیس مجلس در امور بین الملل با بیان اینکه آمریکایی‌ها جنایات مستقیم در یمن دارند، اظهار داشت: آنها به این شرط اسلحه را به این بدبخت‌ها می‌فروشند که برد موشکها به رژیم صهیونیستی نرسد. در تمام این بمباران‌ها سوخت‌رسان آمریکایی‌ها به آنها بمب می‌دهد و این جزو تضمین‌هایی است که به اسرائیلی‌ها و آمریکایی‌ها حمله نکنند.

شیخ الاسلام تأکید کرد: خلبان و سوخت رسان آمریکایی در جنایات علیه مردم یمن سهیم است، هر بمبی که ساخته می‌شود و بر سر مردم مظلوم یمن، سوریه و دیگر کشورها ریخته می‌شود ساخت آمریکاست. نه تنها آمریکا مقصر است بلکه اجزای مختلف این کشور نیز در ان نقش دارند.

وی با بیان اینکه غرب در قضیه یمن شکست خورده است، گفت: غربی‌هابه هیچ کدام از اهدافشان در موضوع یمن نرسیده‌اند؛ اراده راه حل سیاسی در یمن خیلی به ضرر غرب است، زیرا صدها میلیارد دلار اسلحه توسط این شاهنشاهی خبیث خریداری شده است و غربی‌ها امروز توانایی مقابله با این پابرهنه‌ها را که مورد حمایت انقلاب امام و رهبری هستند را ندارند و نمی‌توانند جلوی آنها بایستند.

شیخ الاسلام با اشاره به هجمه‌های دشمنان علیه ملت ایران در موضوع هسته‌ای گفت: جمهوری اسلامی ایران بارها اعلام کرده بود که طبق فتوای رهبری انقلاب و نیز اهدافش، ساخت بمب اتم را دنبال نمی‌کند اما آنها چون می‌خواستند تئوری موفقی علیه ما داشته باشند گفتند که ما جلوی ساخت بمب اتم از سوی ایران را گرفتیم در صورتی که اصلا نمی‌خواستیم، بمب اتم بسازیم.

** همه کشورها در قبال سوریه تغییر موضع دادند

مشاور سابق رئیس مجلس در امور بین‌الملل همچنین به موضع ترکیه در قبال اوضاع سوریه اشاره کرد و افزود: تنها کشور ترکیه در موضوع سوریه تغییر تاکتیک نداده است بلکه همه تغییر تاکتیک دادند.

شیخ الاسلام خاطرنشان کرد: برای ترکیه سخت بود که با همسایه‌اش یعنی سوریه دشمنی کند، البته زمانی فکر می‌کرد که حکومت این کشور ساقط می‌شود اما امروز می‌بیند که پایدار است، بنابراین تغییر موضع داده است.

وی با اشاره به توجه اسلام به حقوق مستضعفان گفت: در برابر حقوق بشر غرب حقوق بشر اسلامی قرار دارد. اسلام  توجه ویژه‌ای به دفاع از مستضعفان جهان داشته و این اهتمام در جای جای آیات قرآن که حتی از مسلمانان سوال می‌کند چرا در برابر ظلم نمی‌ایستند تجلی پیدا کرده است.

شیخ الاسلام افزود: ظلم‌ستیزی در آیات قرآن پایه بنیادی و اساسی دارد. همین مسئله است که تفاوت تئوریک ما با غرب را در زمینه حقوق بشر نمایان کرده است.

معاون امور بین‌الملل تقریب مذاهب اسلامی گفت: همه ما به صدر اسلام و برخورد رسول گرامی اسلام با گردن‌ کلفتان عصر جاهلیت و همچنین حادثه عاشورا که تجلی عقل و حکمت بود افتخار می‌کنیم.

همایش نقض حقوق بشر توسط آمریکا در غرب آسیا در روز جهانی حقوق بشر از طرف سازمان جوانان حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران در خبرگزاری بین المللی تسنیم برگزار شد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

منتخب سردبیر