امین انصاری دبیرکل سازمان جوانان حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران در کنفرانس بین المللی مسکو

همکاری ایران و روسیه برای جلوگیری از یکجانبه گرایی آمریکا ضروری است.

دبیرکل سازمان جوانان حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران گفت: برای مقاوم‌سازی اقتصاد همه کشورهای تحت تحریم در تلاشند تا وابستگی خود را از درآمد‌های نفتی کاهش دهند و حوزه‌های دیگر اقتصادی را فعال کنند که حوزه حمل و نقل مهم‌ترین حوزه‌ فعال است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جوانان حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران  امین انصاری دبیرکل این در کنفرانس بین المللی مسکو به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: عمده کشورهای غیر عرب همسایه ایران به دنبال مقاوم سازی اقتصاد و کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی هستند. روسیه تحت تحریم است، ترکیه با غرب و اروپا مشکل دارد، کشورهای آسیای مرکزی و قفقاز از نوسانات قیمت نفت و گاز متضرر شده اند و لذا برای مقاوم سازی اقتصاد می توانیم و باید با این کشورها در حوزه های حمل و نقل، تجارت و گردشگری مناسبات خود را تقویت کنیم.

انصاری افزود: برای مثال در حوزه حمل و نقل، افتتاح خط آهن قزوین-رشت اقدام بسیار خوب و مقدمه ای برای احداث خط راه آهن رشت- آستارا بود.

دبیرکل سازمان جوانان حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران گفت: برای مقاوم‌سازی اقتصاد همه کشورهای تحت تحریم در تلاشند تا وابستگی خود را از درآمد‌های نفتی کاهش دهند و حوزه‌های دیگر اقتصادی را فعال کنند.که، حوزه حمل و نقل مهم‌ترین حوزه‌ فعال است.

انصاری گفت: در این زمینه توجه به تکمیل کریدور شمال به جنوب اهمیت بسزایی دارد. این کریدور که منطقه رشت به آستارا را در برمی‌گیرد، از چین تا اروپا را به هم متصل می‌کنند. تمام این مسیر ریل‌گذاری شده و راه‌آهن آن فعال است مگر حدود 160 کیلومتر رشت-آستارا که سه کشور برای تکمیل آن تمایل دارند و این موضوع باید در اولویت نخست اعضای این جلسه بخصوص ایران، روسیه و آذربایجان قرار بگیرد.

امین انصاری افزود: ارتباط موثر با کشورهای همسایه بخصوص روسیه در دوران تحریم بسیار مهم است. برای مثال بحث استفاده از پول ملی در مبادلات تجاری با همسایگان قابل اجراست و فضای خوبی برای مدیریت تحریم در اختیار ما قرار می‌دهد.

انصاری با اشاره به اینکه نگاه مشترک ایران و روسیه به منطقه “اوراسیا” اهمیت دارد گفت: این منطقه 70 درصد جمعیت جهان را در خود جای داده و روسیه و چین یعنی دو عضو شورای امنیت هم در این منطقه حضور دارند و ایران راه ارتباطی “اوراسیا” با خلیج فارس و دریای عمان است لذا همکاری ما برای جلوگیری از یکجانبه گرایی آمریکا علیه کشورهای مستقل، لازم و ضروری است.

امین انصاری در ادامه گفت: عصر امروز عصر “ائتلاف‌سازی” است. ما و روسیه باید ائتلاف درست کنیم و به ائتلاف‌ها ورود کنیم. امروز 21 کشور تحت تحریم آمریکا هستند برای مقاوم سازی اقتصاد همکاری های تجاری ما با هم ضرورت دارد.در عین حال بحث ایجاد ائتلاف های چندجانبه گرا می تواند تلاش برای تقویت مقاومت در مقابله با یکجانبه گرایی آمریکا باشد.
لازم به ذکر است امین انصاری به عنوان پژوهشگر برتر کنفرانس بین المللی روسیه از طرف دانشگاه لومونوسف مسکو، دانشگاه گرینویچ لندن به عنوان پژوهشگر برتر شناخته شد و هم اکنون جهت ارایه مقاله و سخنرانی در روسیه حضور دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

منتخب سردبیر