امیر بی پروا: سیاست های اقتصادی ماکرون دارای ماهیتی ضد حقوق بشری است

ارزیابی شما از اعتراضات در فرانسه چیست؟ آیا مکرون می تواند جلیقه زردها را آرام کند و اینکه ابعاد حقوقی این اعتراضات به چه صورت است.
اعتراضات در فرانسه به سیاست های اقتصادی دولت در مواردی چون افزایش قیمت سوخت شکل گرفت و خواسته هایی دیگر چون کاهش سن بازنشستگی و کمک به کارگران کم در آمد نیز پس از آن به خواسته های معترضین اضافه گردید که اساسا خواسته های معترضین مطالبات مربوط به حقوق اقتصادی و اجتماعی است که همه دولت ها نسبت به آن دارای تعهد می باشند.

دولت ماکرون یک دولت راستگرا است که سیاست های آن مبتنی بر اهداف جهان سرمایه داری است و این سیاست های سرمایه داری موجبات کاهش حمایت ها از اقشار ضعیف و صدمه به طبقه متوسط را فراهم کرده است و مردم فرانسه اعتراضات آنها برای مطالبه حقوق اقتصادی و اجتماعی آنان می باشد که شامل موارد چون کاهش قیمت سوخت،حق بر دستمزد،بازنشستگی وبهبود شرایط کار می باشد به طوری که خواسته های معترضین دارای ماهیت حقوق بشری است.

اول باید گفت سیاست های اقتصادی ماکرون دارای ماهیتی ضد حقوق بشری بوده است و این سیاست های سرمایه داری موجب صدمه به طبقه متوسط و ضعیف را در فرانسه شده است به طوری که این سیاست ها با میثاق حقوق اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی دارای مغایرت هایی می باشد و عملا دولت در حوزه اقتصادی و اجتماعی ناقض حقوق بنیادین بوده است و مطالبات معترضین اعتراضی به نقض های حقوق بشر می باشد.

ثانیا سرکوب معترضین که حسب گزارش ها منجر به کشته و زخمی شدن تعدادی از آنان و دستگیری های گسترده شده است نقض آشکار حقوق بشر می باشد که این اقدامات دولت فرانسه در مغایرت آشکار با میثاق حقوق مدنی و سیاسی و اعلامیه جهانی حقوق بشر قرار دارد.سلب حق حیات از طریق قتل ، ایراد جرح و آسیب های جسمانی که نقض تمامیت جسمی و کرامت انسانی می باشد به طوری که بدون هیچ علت قانونی افراد کشته شوند  یا زخمی شوند خلاف نص میثاق حقوق مدنی و سیاسی و کنوانسیون اروپایی حقوق بشر می باشد.
حق بر اعتراض در پرتو حق بر مشارکت مدنی و سیاسی پذیرفته شده است و جالبتر این که اعتراضات فرانسه دارای ماهیت مدنی می باشند هر نوع سرکوب و بازداشت و آسیب رساندن به معترضین  نقش میثاق حقوق مدنی سیاسی و نقض کنوانسیون اروپایی حقوق بشر است و قابلیت طرح در دادگاه اروپایی حقوق بشر را خواهد داشت و موجبات مسئولیت بین المللی و منطقه ای فرانسه را به جهت نقض حقوق مدنی و سیاسی فراهم میسازد.

 اشاره کردید به راستگرا بودن مکرون،  آیا وعده های او با خط فکری و راهبرد سیاسی اش مطابقت دارد؟ یا اینکه می توان گفت سخنرانی او مردم را ارام کرده است؟
ماکرون در روز های اخیر جلساتی با اتحادیه ها و احزاب سیاسی داشته است و حتی در تلویزیون برای عموم صحبت کرده است و وعده هایی مبنی بر افزایش حداقل صد یورویی دستمزد،کاهش مالیات بازنشستگان،حذف مالیات اضافه کار را داده است اما سوال اینجاست که آیا با تغییر یک یا دو آیتم میتوان به خواسته های مردم معترض پاسخ داد و مشکلات را حل کرد؟
معترضین در فرانسه از طبقات ضعیف و متوسط هستند و سن آنها در طبقه دانش آموزان مدرسه ای تا افراد بازنشسته است.  معترضین به سیاست های ماکرون در برابر سیاست های سرمایه داری ایستاده اند و علت این اعتراضات آثار مخرب سیاست های سرمایه داری احزاب دست راستی است و باید گفت با توجه به ماهیت سرمایه داری سیاست های ماکرون این وعده ها یا اصلاحات جزئی نمی تواند حل مشکل نماید. ماکرون و جریان حاکم باید به دنبال تغییر سیاست های خود باشند و لازم است که از رویه سرمایه داری افراطی عبور کنند.
دامنه دار شدن اعتراضات فرانسه به دیگر کشورهای اروپا  را چه طور ارزیابی می کنید؟
در سالهای اخیر در کشور های مختلف اروپایی احزاب راست بعضا افراطی به قدرت رسیده اند و سیاست های این احزاب که دولت های دست راستی را تشکیل می دهند سرمایه داری می باشد به طوری که سیاست های اقتصادی آنها منجر به ضعیف تر شدن فقرا،محو طبقه متوسط و ثروتمند تر شدن ثروتمندان می گردد اما در اروپا یک واقعیتی از دوره پس از جنگ جهانی دوم وجود دارد و آن واقعیت این است که ساختار اجتماعی کشور های اتحادیه اروپا به گونه ای است که اکثریت اروپاییان از طبقه متوسط می باشند و این سیاست های راست افراطی به طبقه متوسط فشار های زیادی می آورد و همین باعث اعتراض این طبقه می گردد به طوری همزمان با اعتراضات فرانسه موج آنها به کشور های بلژیک و هلند نیز رسیده است و حرکت های عظیمی علیه دولت راستگرای آن کشور ها صورت گرفت و حتی معترضین خواهان کناره گیری دولت شدند با مشاهده این وضعیت باید گفت که اعتراضات در کشور های اروپایی حرکت جنبش ضد سرمایه داری است.اروپایی ها برای عدالت اجتماعی اعتراض می کنند.


در نهایت پیش بینی شما از وضعیت حقوق بشری و افراط گرایی در فرانسه و اروپا چیست؟

اول در خصوص فرانسه ماکرون در برابر مطالبات معترضین عقب نشینی هایی کرده است که این برای معترضین که جلیقه زردها یا هر کس دیگری باشند یک حرکت رو به جلو بوده است که البته باید گفت تعدیل حداقلی در سیاست های دولت اما همین زمینه را برای گام های بعدی بر میدارد.
این اعتراضات در اروپا اعتراض به احزاب حاکم  می باشد که حداقل نتیجه آن با  توجه به گستردگی آنها  این باشد که دولت های راست گرای اروپایی مقبولیت سابق را ندارند ودر آینده در انتخابات های پیش روی در اروپا قدرت از دست آنها خارج شود به طوری که احتمال این که در کشور های هلند،بلژیک و فرانسه احزاب چپ گرای قدرت را در دست بگیرند و به اکثریت برسند وجود دارد.

انتهای پیام/

منبع:ستاد حقوق بشر قوه قضاییه

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

منتخب سردبیر