آنچه در پنجمین نشست تخصصی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری گذشت+ عکس

در هفدهمین روز از ماه مهر، شهر بوشهر، دیار رئیسعلی دلواری، قهرمان مبارزه با استعمار و استکبار، میزبان پنجمین نشست تخصصی «حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری»، بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جوانان حقوق بشر، در هفدهمین روز از مهرماه، شهر بوشهر دیار رئیسعلی دلواری، قهرمان مبارزه با استعمار و استکبار، میزبان پنجمین نشست تخصصی «حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری»، با حضور صاحب نظران و فعالان عرصه بین الملل بود.

این نشست که از طرف سازمان جوانان حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران و با مشارکت همکاری دفتر نماینده ولی فقیه در استان بوشهر، در مجموعه فرهنگی هنری ۹ دی برگزار شد، با سخنرانی حماسی امین انصاری دبیرکل سازمان جوانان حقوق بشر آغاز شد و فریاد «مرگ بر آمریکا» در فضای همایش طنین انداز شد. حجت الاسلام و المسلمین محمد حسن زمانی، دبیر شورای راهبردی سازمان جوانان حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران و مسئول دفتر امور اجتماعی سیاسی حوزه های علمیه کشور؛ محسن پاک آئین معاون بین الملل موسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی – دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری؛ آیت الله غلامعلی صفایی بوشهری، نماینده ولی فقیه در استان بوشهر؛ خالد القدومی نماینده جنبش حماس در ایران؛ عبدالکریم گراوند، استاندار بوشهر؛ مرضیه هاشمی، مستند ساز و خبرنگار آمریکایی؛ امین انصاری، دبیرکل سازمان جوانان حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران و برخی دیگر از صاحب نظران، هم به افشای ماهیت حقوق بشر آمریکایی پرداختند.

برگزاری یک کمیسیون با موضوع «بررسی تاریخی تجاوزات حقوق بشری جهان استعمار در ایران و استان بوشهر» و کمیسیون «بانوان»، از دیگر برنامه های مهم پنجمین نشست تخصصی «حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» بود.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر زمانی دبیر شورای راهبردی سازمان جوانان حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران: ترامپ یزید زمان است

حجت الاسلام والمسلمین محمد حسن زمانی، دبیر شورای راهبردی سازمان جوانان حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران و مسئول دفتر امور اجتماعی و سیاسی حوزه های علمیه کشور در این نشست با اشاره به کارنامه سیاه حقوق بشری آمریکا، گفت: جنایت‌های آمریکا چند برابر جنایت‌هایی است که یزید انجام داده است، لذا باید یزید زمان را بشناسیم، اکنون یزید زمان ترامپ است.

مسئول دفتر امور اجتماعی و سیاسی حوزه های علمیه کشور ادامه داد: رژیم کودک کش صهیونیستی، جنایتکا اصلی است و جنایت‌های خود را با حمایت آمریکا انجام می‌دهد؛ این ماهیت حقوق بشر آمریکایی است.

دبیر شورای راهبردی سازمان جوانان حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران بیان کرد: آمریکا اولین کشوری است که بمب اتم روی سر مردم ریخت، حالا داشتن انرژی هسته‌ای را برای دیگر کشورها به ویژه جمهوری اسلامی ایران منع می‌کند.

حجت الاسلام والمسلمین زمانی، داعش و دیگر گروه های تروریستی را فرزند آمریکا خواند و ادامه داد: کسانی که می‌گویند آمریکا کشور بدی نیست، باید این تفکر را کنار بگذارند. تجربه‌های تلخ نشان داده، کشورهایی که تسلیم آمریکا شدند، راه به جایی نبردند.

مسئول دفتر امور اجتماعی و سیاسی حوزه های علمیه کشور تصریح کرد: طبق تاکید صریح قرآن کریم باید در برابر ظالمان ایستاد و مقاومت کرد و اکنون ایران با مقاومتی که به خرج داده، در جهان قهرمان است.

حماس بینی رژیم صهیونیستی و آمریکا را به خاک مالید

خالد القدومی، نماینده جنبش حماس در ایران هم در این نشست گفت: تجربه اسلام‌گرایی در منطقه و در راس آنها انقلاب اسلامی نشان می‌دهد دولت آمریکا همواره در نقطه مقابل خواست و منافع مردم قرار دارد.

وی ادامه داد: دولت آمریکا مردم ایران را به خاطر انتخاب دموکراسی و برکندن ریشه‌های رژیم شاهنشاهی مورد تحریم قرار داد و وقتی دریافت توافق هسته‌ای ممکن است به سود مردم باشد از آن خارج شد و رئیس جمهور آنها با وقاحت تمام اعلام کرد “می‌خواهد ایران را نابود کند” البته زهی خیال باطل.

القدومی اضافه کرد: مردم فلسطین به خاطر مشق دموکراسی و برگزاری انتخابات پارلمانی ۲۰۰۶ میلادی که همه سازمان‌های بین‌المللی به صحت و سلامتی آن گواهی دادند از سوی دولت‌های پیاپی آمریکا مجازات می‌شوند.

وی ادامه داد: تحریم ملت فلسطین از ابتدایی‌ترین نیازهای زندگی خود بهترین گواه است که دولت آمریکا به وعده‌هایش عمل نمی‌کند و تنها به فکر تامین منافع خویش از جیب دیگران است.

نماینده جنبش حماس در ایران تصریح کرد: مقاومت به زغم بضاعت و امکاناتی که دارد، توانست بینی رژیم صهیونیستی و آمریکا را به خاک بمالد.

القدومی بیان کرد: سرنوگونی پهپاد ۱۷۶ میلیون دلاری آمریکا توسط سپاه پاسداران یک رخداد معمولی و ساده نبود که بتوان ه راحتی ازکنار آن گذشت. این رخداد نه تنها دلالت بر پیشرفت و توانمندی مقاومت دارد، بلکه نشان داد ایران توانسته نیروهای استکباری را به چالش بکشد و معادله بازدارندگی ایجاد کند، به طوری که آمریکا جرأت نکند به این ضربه پاسخ دهد.

وی ادامه داد: نیروهای دلیر و جهادی مقاومت فلسطین با وجود اینکه ۱۲ سال در محاصره همه جانبه بودند اما توانمندی‌های خود را به جایی رساندند که از هوا، زمین و دریا با ارتشی که گفته می‌شود شکست ناپذیر است پنجه در پنجه می‌اندازند.

نماینده جنبش حماس در ایران یادآور شد: فلسطین کانون و فصل مشترک همه نیروهای پویای منطقه و جهان و سرفصل و پلاکارد رویارویی با دشمن مشترک امت به‌شمار می‌رود و آن که موجب ناامنی و بی ثباتی در سطح جهان می‌شود اسرائیل است.

وی ادامه داد: امروز تهدید و خطر رژیم صهیونیستی به همه پایتخت‌های منطقه رسیده است، از این رو ایستادگی دربرابر این رژیم پاسداری و صیانت از امنیت جمعی امت اسلام است.

القدومی بیان کرد: وقتی مردم ایران ندای ضدیت با رژیم صهیونیستی سر می‌دهند به واقع از کشور و از برادران مستضعف خود در فلسطین حمایت می‌کنند.

وی تاکید کرد: پروژه عادی‌سازی روابط با اسرائیل خیانت به خون شهیدان است و هیچ‌گونه نفعی برای امت‌ها ندارد و وضعیت موجود در منطقه گویای این واقعیت است. ما کشورهای مصر و اردن را در برابر دیدگان خود داریم که به خوبی نشانگر شکست برنامه عادی‌سازی مناسبات با این رژیم کودک کش است.

القدومی یادآور شد: کشورها و دولت‌های عربی که قصد پذیرایی از مقامات اسرائیل را دارند بدانند به این رژیم خوش خدمتی کرده و حقوق ملت‌های مظلوم را تباه و به کودکان فلسطینی، عراقی و یمنی ضربه‌های سهمگینی وارد می‌آورند.

وی اضافه کرد: رژیم اشغالگر قدس همه روزه مرتکب جنایت‌های ضد بشری و قانون شکنی آن هم نه در خفا بلکه با تمام وقاحت و در برابر دیدگان دوربین‌ها و رسانه‌های جمعی می‌شود، اما کسی با آن برخورد نمی‌کند.

القدومی گفت: امروز آمریکا آشکارا در کنار رژیم صهیونیستی است و در واقع پایگاه سیاسی، نظامی، فرهنگی و خط مقدم نیروهای استکباری در جهان نوین به شمار می‌رود.

وی اظهار کرد: برکسی پوشیده نیست که رژیم صهیونیستی فرزند نامشروع بریتانیا و آمریکاست و از همان ابتدا فرمول و معادله حاکم این بوده و هست که این رژیم در مقابل عرب‌ها و در منطقه دست بالا داشته باشد.

نماینده جنبش حماس در ایران تاکید کرد: آنچه امروز دولت آمریکا و نیروهای جهانی استکبار و ایادی آنان در منطقه در پی آن هستند در واقع در هم شکستن هیبت مقاومت است و تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران، محاصره غزه همه بخشی از معامله قرن به‌شمار می‌روند.

وی ادامه داد: هرکسی زندگی باعزت می‌خواهد باید بداند این راه و این مسیر گلفرش نیست و سختی خود را دارد تجربه ما در فلسطین نشان داده است که مماشات با رژیم صهیونیستی و گفت و گو با آمریکا ثمری در بر ندارد.

وی تاکید کرد: در این شرایط تنها عامل نجات کشورها وحدت است که با کنار گذاشتن تعصب‌های طایفه‌ای، نژادی و قومیتی بدست می‌آید.

القدومی اضافه کرد: برای رسیدن به پیروزی راهی جز وحدت نداریم، برهمین اساس ملزم هستیم اختلاف‌ها را کنار گذاشته و در فلسطین، عراق، یمن و سوریه و جای جای کشورها برای رسیدن به پیروزی نهایی متحد شویم.

تحریم‌ها آخرین تیر آمریکاست

حجت الاسلام والمسلمین صفایی بوشهری یکی دیگر از سخنرانان پنجمین نشست حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری بود.

نماینده ولی فقیه در استان بوشهر با بیان اینکه تحریم اقتصادی آخرین تیر استکبار جهانی علیه ایران است، گفت: این تحریم‌ها به عنوان آخرین تیر دشمن محسوب می‌شود که نشان از افول و شکست استکبار جهانی به سرکردگی آمریکا است.

وی با بیان اینکه آمریکا شاخص تمام عیار نقض حقوق بشر در جهان است، افزود: آمریکا هم در فضای زیستی خود و هم در جامعه بین‌المللی ناقض حقوق بشر و تهدید کننده حقوق جامعه انسانی در عالم است.

رئیس شورای حوزه علمیه بوشهر با اشاره به اینکه آمریکا در کلام و نوشتار چهره خود را از جنایات مخفی می‌کند، ادامه داد: آمریکا ممکن است چهره واقعی جنایتکاری خود را در کلام، بیان و نوشتار بپوشاند، اما این کشور در تمام ابعاد دارای جنایت و مجرم علیه بشر است.

امام جمعه بوشهر با اشاره به اینکه با هدایت‌های رهبر انقلاب به‌زودی افول سیطره آمریکا در جهان ملاحظه می‌شود، تصریح کرد: با هدایت‌های رهبر انقلاب که پرچم‌دار آزادی انسان از سلطه جهانی استکبار است به‌زودی افول سیطره آمریکا پرشتاب در جهان ملاحظه می‌شود.

جوانان ایرانی فریب رنگ و لعاب ظاهری آمریکا را نخورند

مرضیه هاشمی که طعم زهرآگین حقوق بشر آمریکایی را چشیده است، نیز در پنجمین نشست تخصصی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری، گفت: چون ریشه سیاه و سرخ پوستی دارم از جوانی متوجه معنی عکس حقوق بشر آمریکایی شدم و وقتی برخوردهای آنها با شهروندان خودشان را دیدم، برایم مشخص شدکه با مردم سایر کشورها چه برخوردی می‌کنند.

وی بیان کرد: خیلی از جوانان غرب آسیا و همین ایران چون ظاهر زیبای حقوق بشر آمریکایی را می‌بینند فکر می‌کنند آنها خوب هستند، اما این برداشت اشتباه جوانان آسیایی و ایرانی ناشی از تبلیغات رسانه‌های غربی است که رسالت دارند نشان دهند آمریکا کشوری قوی است و درآن عدالت برای همه وجود دارد و هیچ کشوری در موضوع حقوق بشر از آمریکا برتری ندارد.

هاشمی تاکید کرد: نمونه‌های دروغ بودن حقوق بشر آمریکایی این است که در سال ۱۹۸۵ گروه‌های مختلفی که برای استقلال سیاه‌ پوست‌ها فعالیت و در یک مرکز زندگی می‌کردند، پلیس فدرال آمریکا  ۲۵۰ نفر از آنها را از خانه خود بیرون کرد که تصاویر آن موجود است، همچنین در محله‌ای در شهر فیلادلفیا که حتی سفید پوست هم  بودند اما راجع به حقیقت صحبت می کردند، ۶ نفر آنها را کشتند.

این خبرنگار و مستند ساز آمریکایی ادامه داد: برخی‌ها خلاف های حقوق بشری آمریکا را قبول ندارند و وقتی حقیقت در مورد مقوق بشر آمریکایی به مردم می‌گویی با بهانه‌های مختلف آمریکا را تبرئه می کنند.

وی بیان کرد: فیلم‌های هالیوود، موزیک، خبر  و سازمان‌های بین المللی زیادی برای پوشاندن فریب حقوق بشر آمریکایی و الگو  قرار دادن آن برای دنیا تلاش می‌کنند، اما باید متوجه باشیم که هالیود فیلم است و برای سرپوش گذاشتن بر جنایت های آمریکا در قالب حقوق بشر ساخته می‌شود.

این مستند ساز آمریکایی یادآور شد: این فیلم ها سربازان آمریکایی که در سراسر دنیا به کشتار مردم مشغول هستند را برعکس، مظلوم جلوه می‌دهند و آنها را مدافع حقوق بشر معرفی می‌کنند و ما نباید فریب ظاهر این تبلیغات را بخوریم.

وی افزود: در ایران قهرمان واقعی زیاد هستند که باید فیلم های آنها ساخته شود تا جوانان به آن افتخار کنند.

هاشمی بیان کرد: چرا جوان‌های ایران وقتی می‌شنوند نیروهای آمریکایی در خلیج فارس هواپیمای مسافری کشورشان را منفجر کردند و مسافران بی گناه آن را کشتند، نباید «مرگ برآمریکا» بگویند؛ تحمل این شعار برای آمریکایی ها سنگین است.

مستندساز آمریکایی تاکید کرد: باید با ایستادگی جبهه مقاومت را با تمام وجود پشتیبانی کنیم.

قتل و کشتار تنها ره آورد حقوق بشر آمریکایی

عبدالکریم گراوند، استاندار بوشهر نیز در سخنانی با بیان این که نتیجه حقوق بشر آمریکایی بمباران، کشتار و از بین بردن انسان‌های بیگناه است، گفت: تشکیل گروه‌های تروریستی، بمباران‌ها و قتل عام مردم بیگناه نمونه‌ای از حقوق بشر آمریکایی است.

استاندار بوشهر ادامه داد: از نظر ایالات متحده حقوق بشر راهی برای رسیدن به هدف‌ها و برنامه‌های آنهاست و درجایی که مصالح آنها محقق نشود باید مردم آن از بین بروند.

گراوند اضافه کرد: امروز ننگین‌ترین رفتار حقوق بشر آمریکایی را در یمن می‌بینیم که بدون هیچ گناهی تنها به جرم دموکراسی، ملت آن کشور کشته می‌شوند و کشتار انسان‌ها از نظر حقوق بشر آمریکایی  به حساب نمی‌آید.

استاندار بوشهر  اظهار کرد: امروز این وظیفه ماست که فرزندان این سرزمین که دوران جنگ تحمیلی را درک نکردند را با جنایت‌های استکبار جهانی آشنا کنیم.

وی اضافه کرد: این وظیفه اصحاب قلم و اندیشه است که در قالب‌های مختلف با تولید آثار فاخر بتوانند طبل رسوایی بر جنایت‌های آمریکای جنایتکار بزنند.

آمریکا سردمدار تروریسم اقتصادی در دنیاست

محسن پاک آیین معاون بین الملل موسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی یکی دیگر از سخنران نشست حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری بود که در سخنانی با اشاره به تحریم های آمریکا علیه ایران، گفت: تحریم‌هایی که آمریکا علیه ایران اعمال کرده، نمونه‌ای بارز نقض حقوق بشر است.

وی، آمریکا را سردمدار تروریسم اقتصادی در دنیا معرفی کرد و افزود: حقوق بشر آمریکایی اکنون دچار چالش نظری و اقتصادی شده است. در بعد نظری، اندیشمندان آمریکایی اصالت را در قدرت و سلطه می‌بینند و مخالف ورود اخلاق در سیاست هستند و به دنبال آن، هراقدامی برای افزایش قدرت در آمریکا مجاز است از اعمال شکنجه تا زندانی کردن افراد که اکنون این موضوع در دانشگاه‌های آمریکایی به چالش کشیده شده است.

پاک آئین  با اشاره به افول برخی مسائل بشری در غرب، بیان کرد: نهضت عقیم کردن افراد در اروپا، ازدواج همجنس‌ها در آمریکا نمونه بارز نابود کردن بشر است.

معاون بین الملل موسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی با اشاره به حمایت آمریکا از عربستان در موضوع قتل‌خاشقجی در سفارت عربستان در استانبول، عنوان کرد: جنایات یمن، بی آبرویی بزرگی برای عربستانی‌هاست، اما باز آمریکا از عربستان حمایت می‌کند.

پاک آئین ادامه داد: شورای حقوق بشر سازمان ملل برای آمریکا تا زمانی اهمیت دارد که مصوباتش مغایر منافع آمریکا نباشد.

وی ادامه داد: در یونسکو روزی به نام فلسطین مشخص می‌شود آن وقت این کشور را از این نهاد فرهنگی خارج می‌کنند. هنگامی که دیدند منافع اسرائیل در خطر است از یونسکو خارجش می‌کنند.

معاون بین الملل موسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی افزود: رژیم اسرائیل نخستین ناقض حقوق بشر است. همه جنگ‌ها به اسرائیل ختم می‌شود و پشت همه اتفاقات رژیم صهیونیستی است. به فرموده امام راحل رژیم صهیونیستی غده سرطانی است.

وی در ادامه افزود: اگر به دنبال ایجاد تمدن نوین اسلامی هستیم باید تمدن غرب و ارزش‌های ضد انسانی آن‌ها را به چالش بکشیم.

پاک آئین تصریح کرد: باید ریشه دخالت آمریکا در ونزوئلا و دیگر کشورها، از جمله ایران قطع شود و باید با کمک اندیشمندان و بزرگان راه‌های نابودی تمدن دروغین حقوق بشر را فراهم کرد.

وی تاکید کرد: نگاهی که رهبر انقلاب خواهان گسترش آن هستند این است که وابستگی کشور به نفت کاهش یابد و مسئولان هم در حال تبعیت هستند.

شاهد نابودی رژیم آمریکا به دست جبهه مقاومت خواهیم بود

امین انصاری، دبیرکل سازمان جوانان حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران هم در سخنانی گفت: این سازمان، پیش از این چهار نشست تخصصی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری در شهرهای قم، مشهد، شیراز و سنندج برگزار کرده است.

وی در ادامه افزود: حوادث هفتم تیر و دوازدهم تیر که بر اثر جنایات آمریکا رخ داده هیچ گاه از ذهن مردم پاک نخواهد شد؛ به همین علت این هفته، هفته حقوق بشر آمریکایی نامگذاری شده است.

وی افزود: یکی از دستاویزهای آمریکا برای از پا درآوردن مخالفان خود، تبلیغ‌هایی است که آن‌ها انجام می‌دهند و خود را مدافع حقوق بشر معرفی می‌کنند.

انصاری، تحریم‌های ظالمانه آمریکا را نمونه آشکار نقض حقوق بشر دانست و ادامه داد: با این وجود، به فرموده رهبر معظم انقلاب، جمهوری اسلامی ایران مقتدرانه ایستاده است و به فضل الهی شاهد نابودی رژیم آمریکا به دست جبهه مقاومت خواهیم بود.

حقوق زن و خانواده در غرب نابود شده است

سیده صدیقه حجازی، معاون امور زنان سازمان جوانان حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران نیز گفت: اگر ما درباره نقض حقوق بشر به دست آمریکا می‌خواهیم صحبت کنیم، ریشه اش را باید در گسسته شدن خانواده در این کشور بیابیم. همین اقدام، ریشه نقض حقوق بشر است.

 ویبیان کرد: جبهه نرم آمریکا، غرب و استعمار بسیار قوی‌تر از جبهه سخت آن است، بنابراین باید برای حراست از ارزش‌های دینی و ملی خود پایداری به خرج دهیم.

عضو شورای فرهنگی و اجتماعی زنان شواری عالی انقلاب ادامه داد: به جرأت می‌توان گفت: یکی از مباحث جدی فرهنگ غرب، بحث زنان و خانواده است.

وی با اشاره به موج گرایش زنان غربی به اسلام، بیان کرد: پژوهش‌هایی که خود غربی‌ها انجام داده‌اند، گواه بر این است که جریان مدعی زنان در غرب نه تنها نتوانسته حقوقشان را به آن‌ها برساند، بلکه حقوق دیگری را هم از آنان ضایع کرده است و خانواده‌ها از هم پاشیده شده اند واکنون چیزی به عنوان خانواده با مفهوم واقعی باقی نمانده است.

معاون امور زنان سازمان جوانان حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران اضافه کرد: اکنون جریان‌های جدیدی در حال تلاش هستند و در بین مردم و نخبگان جوامع غربی بحث بازیابی خانواده را مد نظر پیگیری کنند.

حجازی عنوان کرد: آن‌ها کاری کردند که زنان و مردان به جای اینکه کنار هم باشند در مقابل هم قرار گرفته‌اند، به جای رفیق بودن رقیب یکدیگر شده‌اند، به جای همدل شدن، شریک اقتصادی هم شده‌اند و هر کدام برای خود زندگی می‌کنند و راه خودشان را می‌روند.

وی تصریح کرد: اکنون در جوامع غربی شاهد خانواده‌های غیر متعارفی هستیم که برای آن نتوانسته‌اند راه حلی داشته باشند.

حجازی افزود: حالا غرب تلاش می‌کند تا این فرهنگ را به دیگر جوامع صادر کند و در هر کشوری که آمریکا نفوذ کرده سعی کرده این فرهنگ را جا بیندازد و هیچ تلاشی صرف بازسازی و عمران مناطق جنگ زده نداشته است.

عضو شورای فرهنگی و اجتماعی زنان شواری عالی انقلاب بیان کرد: تلاش برای کاهش تعصبات دینی در عربستان، افغانستان، پاکستان، عراق و … نشان می‌دهد از همان مسیری که در کشور خودشان استفاده کردند، برای سلطه بر مردم در جوامع دیگر استفاده می‌کنند.

حجازی تاکید کرد: اگرمی‌خواهیم در برابر سلطه غرب بایستیم تنها راهش این است که از ارزش‌های دینی و ملی خود پاسبانی کنیم و نسبت به آن پایدار باشیم، چون جبهه نرم آمریکا، غرب و استعمار بسیار قوی‌تر از جبهه سخت آن است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

منتخب سردبیر